Society for All

We help the vulnerable and are expert partners for the strong.

Our mission

We strive for a society where quality education is accessible to everyone, where people feel good and have the chance to reach their full potential. And where, thanks to all this, everyone has a place.

What we do

Quality and accessible education for all, mental health and helping children at risk. These are our main areas of interest in which we want to change our society for the better.

How we do it

With financial support from donors, we implement projects in which we adapt proven methodologies from abroad and test new approaches. We educate, comment on laws, and provide expert opinions. We advise and assist wherever needed.

radost ilustrace

Our projects

When a child calls for help

Signals

We are setting up a system of early identification of children at risk and effective assistance. Verification in practice is being carried out in a pilot operation in the Most region.

Understanding trauma

PorT

We create conditions to meet the needs of children with traumatic experiences and introduce a trauma-informed approach in schools and other institutions.

Resilience, Rights and Respectful Relationships​

RRRR

We support children's mental health through programs focused on social-emotional learning and the prevention of violence in close relationships in elementary and middle schools.

E-learning: how to support children and young people with traumatic experiences

e-Lektra

Introducing e-learning, focused on the basics of a trauma-informed approach to children. One of the five modules is dedicated specifically to the issue of childhood trauma in relation to war and forced displacement.

SUPPORTING TRANSITION RESILIENCE OF NEWCOMER GROUPS

STRONG

We offer psychosocial support to Ukrainian children and help them successfully integrate into Czech society and the education system.

foto_hp

News

See what's new, what we're working on or where you can meet us.

SOFA Academy

We offer a wide range of training courses, seminars and accredited courses to interested professionals and the general public.

More about the academy

Library

We have created a range of materials to help you deal with different situations in life, at school or at work.

Wellbeing at school: How to develop a positive attitude towards teaching and life

A publication that offers several tools to support the personal wellbeing of teachers and other teaching staff. The teaching profession is undoubtedly fulfilling but at the same time very demanding, and therefore conscious care for personal wellbeing as a prevention of burnout syndrome must be an integral part of it. The author is our chairperson, Lenka Felcmanová.

Karta KID

Karta poskytuje vodítka k identifikaci ohrožení života, bezpečí a zdraví dítěte. Je určena pro učitele, sociální pracovníky, zdravotníky, policisty, hasiče a další profese, které mohou přijít do kontaktu s ohroženými dětmi. Popisuje postup, jak v případě ohrožení dítěte zajistit jeho ochranu v souladu s jeho nejlepším zájmem a platnými právními předpisy. Ke každé kartě je k dispozici metodika, která poskytuje odborný rámec problematiky identifikace ohroženého dítěte a praktické informace k postupům poskytování podpory.

Ukázky z metodik RRRR pro základní školy

S návratem žáků a studentů do školních lavic po letních prázdninách byla spuštěna pilotáž metodik RRRR zaměřujících se na rozvoj sociálních a emočních dovedností.

Plakáty pro rozvoj emočních dovedností

Připravili jsme pro vás plakáty využitelné v aktivitách zaměřených na rozvoj emočních dovedností dětí v mateřských školách, na základních a středních školách.

ACE studie

Jak negativní zkušenosti v dětství ovlivňují náš další život? Respektovaný výzkum Center pro kontrolu a prevenci nemocí publikovaný v roce 1998 pod označením ACE Study o vlivu negativních zkušeností v dětství (NZD) na zdraví a kvalitu života v dospělosti

Pocit bezpečí a přátelské klima ve školách

Materiály z odborného semináře „Podpora vhodného chování PBIS na celé škole“

Trauma u dětí

Materiály týkající se traumatu dětí.

sofa ilustrace

Partners

Donors

ČOSIV se mění na Society for All (SOFA). Více informací najdete zde.

Webové stránky postupně zprovozňujeme. Děkujeme za pochopení.

close button