ČOSIV se mění na Society for All

31. ledna 2023

Jsme SOFA – Society for All. Už více než dekádu měníme český vzdělávací systém. Ještě jste o nás neslyšeli? Nejspíš proto, že SOFA se původně jmenovala ČOSIV (Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání). Proč jsme se rozhodli změnit název? Mění se nějak naše činnost? A proč najednou tolik výrazných barev?


Žádný strach, naše vize a poslání zůstávají stejné. Změnou značky pouze pojmenováváme skutečnost, která už platí několik let. Naše aktivity již delší dobu necílí pouze na inkluzivní vzdělávání a odbornou veřejnost. Přečtěte si příběh našeho rebrandu a seznamte se s naší novu značkou. Byli jsme ČOSIV, teď jsme SOFA. 


Společnost pro co? Můžete to, prosím, zopakovat?

Když jsme Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání v roce 2011 zakládali, název přesně odpovídal potřebám. Spojovali jsme odborníky, kteří usilovali o zásadní obrat v českém školství. S odvahou a velkým odhodláním jsme se rozhodli zbořit letitá tabu a otevřít české třídy všem dětem. Bez nálepkování, rasové segregace, bez umělých bariér. Tak, jak je to běžné ve vzdělávacích systémech v moderní vyspělé společnosti.

Pro velkou změnu jsme potřebovali i velkou podporu – jak doma, tak v zahraničí. Začali jsem proto spolupracovat s řadou institucí, hledali odborné partnery i mimo Českou republiku, byli jsme aktivní v médiích. Značka ČOSIV začala být známá, ale častokrát se nám stalo, že název si naši kolegové nezapamatovali, různě ho komolili, nebylo jasné, co znamená.

S postupným rozšiřováním naší činnosti jsme si čím dál tím víc uvědomovali, že už nejsme “jenom” pro inkluzivní vzdělávání. Naše expertiza sahá mnohem dál - intenzivně se věnujeme podpoře duševního zdraví, zaměřujeme se na včasnou identifikaci a podporu ohrožených dětí, vzděláváme pedagogy a další profesionály, kteří s dětmi pracují.

V posledních letech jsme začali velmi intenzivně vnímat, že pro úspěch sebelepší myšlenky je podstatné i to, jak vypadá. Ve světě sociálních médií a rychlé dynamické komunikace se značka ČOSIV mohla zdát málo výrazná, složitá a nesrozumitelná. Proto jsme se rozhodli pro změnu.

Abychom měli název, který si každý zapamatuje, a kolegům v zahraničí nezamotá jazyk.

Abychom měli název, který vyjadřuje všechno, co děláme.

Abychom dokázali snáz komunikovat se všemi, kteří nás potřebují.

I dnes plně stojíme za tím, že společné vzdělávání je předpokladem soudržné společnosti - společnosti pro všechny. Proto si nově říkáme SOFA – Society for All.  


Chceme být vidět a slyšet

Celý vizuální styl je dílem renomovaného designéra a grafického stratéga, Toma Garcyho. Hledání nové identity začalo již vloni a nebudeme zastírat, že to byl náročný proces. Díky profesionálnímu vedení jsme došli k výsledku, který se líbí nám a máme na něj i pozitivní reakce od okolí. 

Témata, kterým se věnujeme, jsou celospolečenská. Přesto se o nich často mluví hlavně mezi odborníky. To chceme změnit a výrazný vizuální styl nám k tomu může pomoct. Nechceme zůstávat v bublině přesvědčených. Chceme budit pozornost, vyvolávat otázky a přinášet srozumitelné odpovědi.

Proto máme radost, že SOFA je díky novému vizuálnímu stylu výrazná, neokoukaná a nezaměnitelná. Grafika odkazuje na pestrost našich aktivit i společnosti, odvahu, s níž pomáháme slabším, a sebevědomí opřené o naše odborné znalosti a zkušenosti.  

Ilustrace i barevnost SOFA vyjadřují také přímočarost a upřímnost naší komunikace. Zůstáváme kompetentní a spolehliví, chceme však být vidět a slyšet.  

Co se mění a co zůstává?

Na první pohled se změnilo úplně všechno. Ve skutečnosti se ale do značky SOFA pohodlně vešlo vše, co už ČOSIV přesahovalo. Jsme stále inkluzivní, ale nikoli pouze na inkluzi zaměření. Pomáháme s dostupností a kvalitou vzdělávání, bojujeme za ohrožené děti na praktické i legislativní úrovni, vzděláváme ty, kteří s dětmi přicházejí do styku a celospolečensky šíříme význam wellbeingu (nejen) ve vzdělávání.

Aktivity, které znáte pod značkou ČOSIV, jsou tu pro vás pořád. Pokračuje naše Akademie i projekty.

Zůstávají s námi všichni naši členové, interní tým, desítky odborníků a odbornic z terénu, lektorský tým i naši milí donoři. Nově naši činnost můžete podpořit také prostřednictvím webu Darujme.cz.

Máme nový web, ale ČOSIV ještě několik měsíců najdete také na původní webové stránce. Stejně tak budou fungovat nové i původní e-mailové schránky. Na sociálních sítích už se od února prezentujeme v novém vizuálním stylu, naše profily na Facebooku a LinkedInu jsou aktualizované.Děkujeme za vaši dosavadní přízeň! Zůstaňte s námi a tvořte s námi společnost, v níž má každý místo.