Nemuselo se to stát. Praktické nástroje od SOFA pomáhají včas rozpoznat děti v ohrožení

13. června 2023

Praha, 09.06. 2023 – Tragické příběhy týraných a zanedbávaných dětí často začínají tím, že dospělí přehlédnou jejich volání o pomoc. Díky projektu Signály nevládní organizace Society for All (SOFA) jsou učitelům, lékařům i pracovníkům sociálních služeb nebo bezpečnostních složek zdarma k dispozici metodické karty KID a videokurz „Jak identifikovat ohrožené děti“.  

Znakem dítěte v ohrožení může být například častá únava, hlad nebo oblečení, které neodpovídá počasí.„Některé signály špatného zacházení je snadné přehlédnout. Karty KID je přehledně shrnují a jsou vodítkem v situacích, kdy i profesionál může být na pochybách, zda nějakou situaci dál zkoumat,“ vysvětluje speciální pedagožka a předsedkyně SOFA Lenka Felcmanová. 

Karty vznikly ve spolupráci s ministerstvy práce a sociálních věcí, vnitra, školství a zdravotnictví. Podíleli se na nich přední čeští psychologové, zástupci dětských krizových center a připomínkovali ji zástupci všech profesí, pro které je karta určena. 

„Věříme, že díky zapojení ministerstev se karty KID rozšíří ke všem profesím, které je mohou využít v reálných situacích - ve školách, v ordinacích nebo při práci v terénu. Společně s e-learningem jde o dva velmi snadno použitelné a dostupné nástroje, které skutečně pomáhají včas rozpoznat děti v ohrožení a zajistit jim i jejich rodinám potřebnou podporu,” doplňuje manažerka projektu Signály Tereza Svačinová.  

E-learning „Jak identifikovat ohrožené děti“, který karty doplňuje, popisuje především situace z praxe a reálné příběhy. Kurzem, který trvá přibližně 90 minut, provází divadelní herec a režisér Marek Němec známý také z televizních seriálů. „I jako laik jsem si z e-learningu odnesl tu zásadní informaci, že my, dospělí, často přehlížíme věci, které bychom přehlížet neměli. Jsem rád, že jsem mohl pomoct tomu, aby všichni, kdo pracují s dětmi, byli ještě lépe připravení zachytit signály volání o pomoc,” uvedl. 

Kromě karet KID a e-learningu projekt Signály přináší důraz na mezioborovou spolupráci v území, vzdělávání profesionálů i rodičů a zavádí do systému ochrany dětí inovativní prvky. Na Mostecku, kde SOFA tento přístup testuje od roku 2020, se do něj zapojilo 35 institucí a více než 400 profesionálů z různých oborů. 

Projekt Signály v pilotní fázi finančně podpořila Nadace České spořitelny. Na jaře 2023 se přispěním UNICEF z Mostu rozšiřuje i do dalších měst.

 

Kontakt pro média: 

Anna Francová | anna.francova@so-fa.cz | +420 732 739 124