e-Lektra
Ve spolupráci s mezinárodním týmem odborníků jsme připravili a zdarma nabízíme ucelený online kurz o trauma respektujícím přístupu. Kurz je určen pedagogickým pracovníkům a obecně všem odborníkům pracujícím s dětmi a mládeží. Kurz prohlubuje povědomí o traumatu a jeho dopadu na prospívání dětí a seznamuje s účinnými způsoby podpory dětí s traumatickou zkušeností.
O projektu
E-learningový kurz obsahuje pět navazujících modulů
- Buďme dětem oporou – uplatňujme trauma respektující přístup
- Základy podpory rozvoje odolnosti vůči traumatu
- Jak s dětmi a mladými lidmi řešit kolektivní traumatické události
- Řešení traumatu s dětmi, rodinami a pečujícími osobami
- Trauma v kontextu konfliktu a vysídlení
Podrobné informace o obsahu kurzu získáte v jeho anotaci. Praktické informace o legislativním rámci a podpůrných službách v České republice naleznete v příloze k e-learningu.
Šíříme trauma respektující přístup v českém školství
Usilujeme o to, aby si základy trauma respektujícího přístupu osvojili všichni pedagogičtí pracovníci a další odborníci pracující s dětmi a mládeží. Absolvování kurzu jim pomáhá vytvářet bezpečné prostředí pro děti a podporovat jejich odolnost. Ze statistických dat vyplývá, že dítě zasažené traumatem se vyskytuje v každé třídě. Nezřídka se jedná o více dětí, kterým trauma negativně ovlivňuje vzdělávání a začlenění v kolektivu spolužáků.
Mimořádně tíživou zkušeností je válka a s ní spojené vysídlení. Všichni, kdo pečují o děti traumatizované válkou, potřebují znalosti o poskytování podpory. Traumatu v kontextu konfliktu a vysídlení je proto v online kurzu věnován samostatný modul.
Pro vstup do online kurzu vyplňte registrační formulář a vyčkejte na pozvánku e-mailem.
- Období realizace: 09/2022-12/2024
- Tematická oblast: Duševní zdraví dětí
- Partneři: McKinsey Health Institute, Cincinnati Children’s Hospital Medical Centre
- Financování: Nadace České spořitelny; Kancelář WHO v České republice
Nabídka školení
Zástupci SOFA v projektu
Materiály
Hodnocení vychází z průzkumu, který jsme realizovali u 66 respondentů před a po absolvování kurzu. Zkoumali jsme spokojenost s obsahem a reálný dopad na práci účastníků kurzu. Výsledky jsou velmi povzbudivé. Respondenti hodnotí pozitivně jak samotné školení, tak dopad na jejich práci a vnímání stresu.
Průvodce registrací stručně informuje o všech krocích, kterými je třeba projít s cílem se úspěšně zapsat do e-learningového kurzu. S jeho pomocí se Vám jistě podaří jak zápis do kurzu, tak jeho zahájení. Naleznete v něm též kontakt pro případ jakýchkoli komplikací.
Průvodce diskuzní skupinou představuje strukturovaný návod, jak ve skupině pravidelně diskutovat absolvované moduly e-learningu. Navržený model diskuzní skupiny umožňuje hlubší zamyšlení nad tématy, která kurz pokrývá, a dává prostor pro užitečné sdílení názorů a zkušeností.
Pracovní sešit je nedílnou součástí e-learningového kurzu Jak podporovat děti a mladé lidi s traumatickými zkušenostmi. Účastníci jsou v průběhu kurzu vybízeni k vyplnění cvičení v rámci příslušného modulu. Pracovní sešit slouží k procvičení a zopakování teoretických poznatků a praktických dovedností.
Příloha k české verzi e-learningového kurzu Jak podporovat děti a mladé lidi s traumatickými zkušenostmi, který SOFA připravila spolu s partnery z USA v rámci projektu e-Lektra, stručně doplňuje a rozvíjí obsah samotného e-learningu. Jejím cílem je uvést témata, se kterými e-learning seznamuje, do kontextu českého systému vzdělávání a podpory ohrožených dětí a mladých lidí. Obsahuje užitečné odkazy na konkrétní služby, materiály a kontakty. Doplňující informace k vybraným tématům dále odkazují na zdroje, kde je daná problematika rozvedena detailněji. V příloze jsou zároveň zmíněná témata propojena s ostatními projekty, které SOFA realizuje a které se konkrétní problematice věnují primárně.