Project SIGNALS PLUS: Early help for children at risk thanks to the connection of experts in the Ústí nad Labem Region

17 April 2025

Praha, 17. dubna 2025 – Nezisková organizace SOFA letos zahájila projekt SIGNÁLY PLUS, který navazuje na předchozí úspěšný funkční koncept Signály a rozšiřuje jeho aktivity v Ústí nad Labem a Chomutově. Projekt se zaměřuje na včasnou identifikaci ohrožených dětí a efektivní mezioborovou spolupráci, která zajistí včasnou podporu a předejde závažným negativním dopadům, jako je například odebrání dítěte z biologické rodiny.

Ročně je v České republice odebráno z rodin přibližně 3 500 dětí, přičemž devět z deseti případů souvisí se špatným zacházením či zanedbáváním. Podle odborných studií je fyzickému týrání vystaveno až 17 % dětí, psychickému týrání 21 % a sexuálnímu zneužívání 6 % dětí. Současný systém bohužel často zasahuje pozdě, kdy jsou problémy již komplexní a obtížně řešitelné.

„Naším cílem je posílit včasnou identifikaci ohrožených dětí a vytvořit funkční systém mezioborové spolupráce, který dokáže reagovat dříve, než dojde k závažným následkům. Projekt Signály Plus přináší ověřené postupy i nové intervence, které jsme vyvinuli ve spolupráci s lokálními aktéry podpory dětí a rodin na Mostecku a v dalších šesti územích po celé ČR," říká Tereza Svačinová, hlavní koordinátorka projektu Signály Plus z organizace SOFA.

V Ústí nad Labem projekt zavádí systematickou mezioborovou spolupráci s podporou koordinátora. Ten propojuje odborníky z různých oblastí a provází je tvorbou doporučených postupů v konkrétních ohrožujících situacích. V Chomutově se zaměřujeme na nejzávažnější případy ohrožených dětí, tedy ty, které souvisí s týráním, zneužíváním nebo zanedbáváním (tzv. syndromem CAN). Vzniká zde specializovaný tým odborníků, který společně nastaví konkrétní postupy pomoci a spolupráce pro řešení jejich situace. „Věříme, že systémová změna v přístupu k ohroženým dětem a jejich rodinám, jejich včasná koordinovaná mezioborová podpora, může v dlouhodobém horizontu významně snížit počet dětí odebíraných z rodin a zajistit jim bezpečné a podnětné prostředí pro zdravý vývoj," dodává Tereza Svačinová.

Projekt zahrnuje čtyři klíčové aktivity:

  1. Koordinace mezioborové spolupráce (Ústí nad Labem) – vytvoření a podpora setkávání místní platformy aktérů podpory ohrožených dětí, vzdělávání odborníků a vytvoření lokalizovaných materiálů pro aktéry podpory (lokalizovaná verze karet KID apod.), rodiče a děti.

  2. Case management ve školních poradenských službách (Ústí nad Labem) – zavedení efektivní metody identifikace a mezioborové podpory dětí s počínajícími problémy přímo ve školách včetně zavádění konceptu případových setkání. Metodické vedení sociálních pedagogů a dalších zástupců školních poradenských pracovišť za účelem zavádění metody case managementu do místního školního prostředí.

  3. Podpora dětí ohrožených syndromem CAN (Child Abuse and Neglect) (Chomutov) – ustavení specializovaného týmu složeného z odborníků různých profesí pro řešení případů týraných a zneužívaných dětí za účelem nastavení procesu podpory dětí v akutním ohrožení.

  4. Realizace kurzu rodičovských kompetencí (Chomutov) – program vycházející z vědecky ověřeného Neurosekvenčního modelu, který pomáhá rodičům předcházet v selhání péče o dítě.

Projekt získal finanční podporu z evropských fondů pod číslem CZ.03.02.02/00/24_066/0004810 a je realizován od 1. února 2025 do 31. ledna 2027.

 

V případě dalších dotazů prosím kontaktujte:

Kateřina Lánská

E-mail: katerina.lanska@so-fa.cz

Tel.: 775 632 033

 

Poznámky pro editory:

  • Více informací o projektu Signály, který předcházel projektu Signály Plus, najdete zde.

 

SOFA 

Jsme nezisková organizace SOFA. Už více než dekádu konzistentně a usilovně pracujeme na změnách, díky kterým je stále více škol, v nichž všechny děti zažívají přijetí a úspěch. Bez ohledu na startovní podmínky dostávají šanci stát se sebevědomými dospělými, kteří znají svou cenu a místo ve společnosti.