Konference na téma trauma respektujícího přístupu nabídla praktické rady

19. srpna 2023

Zahraniční hosté, odborné znalosti, praktické rady a skvělá atmosféra v nabitém sále na Staroměstské radnici. Taková byla ve zkratce mezinárodní konference Trauma respektující přístup jako klíč k podpůrnému prostředí ve škole, která proběhla 10. května 2023 v Praze.

Konference projektu PorT, na kterou dorazilo 85 účastníků ze školství a sociální sféry, nabídla především témata týkající se podpůrného prostředí ve školách.

trauma-0256.jpgtrauma-0280.jpgtrauma-0286.jpgtrauma-0328.jpgtrauma-0366.jpgtrauma-0457.jpgtrauma-0468.jpgtrauma-0497.jpgtrauma-0563.jpgtrauma-0600.jpgtrauma-0658.jpgtrauma-0664.jpgtrauma-0670.jpgtrauma-0683.jpgtrauma-0704.jpgtrauma-0723.jpg


Konferenci zahájily svými příspěvky vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, předsedkyně Society for All (SOFA) Lenka Felcmanová a Branislava Marvánová Vargová z centra ROSA.

Účastníci se dále mohli setkat s jedinečnými zahraničními řečníky, jako je například Kaja Naes Johannessen, jedna z největších odbornic na trauma respektující přístup v Evropě. Její příspěvek přinesl konkrétní tipy, jak zpříjemnit a zefektivnit výuku nejen žákům, ale i učitelům. Brain breaks neboli přestávky pro mozek jsou totiž velmi důležité pro schopnost mozku učit se. Jejich přínos si při praktické ukázce ověřili i návštěvníci konference.

Pozvání z USA přijali dlouholetí spolupracovníci SOFA, odborníci na systém pozitivní podpory chování (PBIS) Heather Peshak George a Steve Goodman. Příspěvek neurobioložky Jessicy Pfeiffer, která mluvila o vytváření optimálního prostředí pro vzdělávání za pomoci znalostí neurovědy, by se mohl bez problému zařadit mezi skvělé přednášky, jaké známe z TED talks.

Nejen o tom, jak řeší trauma respektující přístup ve školách v Maďarsku, Polsku a na Slovensku, hovořili Eszter Harsányi, Robert Porzak a Zuzana Krnáčová.

Pokud jste na konferenci chyběli nebo si chcete připomenout skvělé přednášky řečníků, nabízíme vám video záznam z celého dne.